Ladda ned FNS-appen Android Aapp IoS App
FNS länkar Feedback Donera Språk
  • Svenska
Home / FAQ / Jeśli mam już diagnozę FND, ale widzę u siebie nowe objawy lub zaostrzenie dotychczasowych, to czy powinienem zgłosić się na ponowną wizytę lekarską?

Jeśli mam już diagnozę FND, ale widzę u siebie nowe objawy lub zaostrzenie dotychczasowych, to czy powinienem zgłosić się na ponowną wizytę lekarską?

To częste pytanie, które zadają sobie osoby cierpiące na FND…

Możesz być przyzwyczajony do objawów FND w postaci osłabienia kończyn, drżenia lub drgawek, ale w pewnym momencie może pojawić się dodatkowa dolegliwość albo nawrót dawnych objawów w większym nasileniu.

Czy to moment, żeby znów zgłosić się na wizytę lekarską?

Pytanie to jest szczególnie trudne dla osób, które w przeszłości miały złe doświadczenia z konsultacjami lekarskimi.

„Jestem wyjątkowo zmęczony” – „To tylko twoje FND”

„Mam nowe objawy związane z pamięcią” – „To tylko twoje FND”

„Boli mnie brzuch” – „To tylko twoje FND”

Często można odnieść wrażenie, że lekarze nie traktują poważnie nowych problemów u pacjentów ze względu na istniejącą diagnozę choroby przewlekłej. Wiemy o tym z ankiet dotyczących doświadczeń osób z FND.

To nie jest tylko problem pacjentów z FND. Osoby cierpiące na jakąkolwiek przewlekłą chorobę mogą mieć tego rodzaju trudności. W przebiegu chorób takich jak: stwardnienie rozsiane, cukrzyca czy stany lękowe, mogą pojawiać się różne objawy, które czasem ignorowane są i wrzucane do jednego worka z innymi, występującymi od dawna, dolegliwościami. Problem ten nazywany jest „przyćmieniem diagnozy”.

Oto kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić – ale PROSZĘ, skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości:

  1. Należy spodziewać się nawrotów lub pojawiania się nowych objawów.
    Nie jest łatwo się z tym pogodzić, ale prawdą jest, że osoby z FND są bardziej narażone na wystąpienie w przyszłości innych objawów czynnościowych, a także nawrotów już istniejących. W innym miejscu tej witryny mówimy o nawrotach więcej.
  2. Warto zastanowić się, czy objawy, które masz, są tak samo nasilone jak wcześniej, czy może bardziej?
    Jeśli tak, to być może są one częścią oryginalnej/pierwotnej diagnozy FND.
  3. Spróbuj znaleźć lekarza, któremu możesz zaufać.
    Najlepiej byłoby, gdybyś podzielił się nowymi objawami z lekarzem, o którym wiesz, że z otwartym umysłem przyjrzy się problemom i pomoże zdecydować, czy są one częścią FND, czy może są to problemy związane z bólem lub zmęczeniem, które są częstymi objawami towarzyszącymi związanymi z FND.
  4. Wiedz, że FND często współistnieje z innymi schorzeniami i pomóż swojemu lekarzowi to zrozumieć.
    Jednym z najsilniejszych czynników ryzyka FND jest inna choroba neurologiczna. Zatem za każdym razem, gdy lekarz stawia diagnozę FND, powinien pomyśleć – na co jeszcze może chorować ta osoba? Może to być migrena, zespół cieśni nadgarstka lub coś innego. Jeśli masz pewność co do swojej diagnozy FND, wyjaśnij to od razu, ale zaznacz, że chcesz się upewnić, że nic więcej się nie dzieje z Twoim ciałem. Jest to bardzo rozsądna postawa, jaką może przedstawić pacjent szukający pomocy.
  5. Spróbuj zorientować się, które objawy są potencjalnie częścią obrazu FND, a które nie.
    Istnieje wiele niejasności dotyczących tego, czym jest FND. Mianem FND nie nazywamy objawów takich jak przewlekły ból, zmęczenie czy dolegliwości brzuszne. Natomiast często FND może z nimi współistnieć. Warto przyjrzeć się, jak Twoje objawy łączą się one ze sobą: czy składają się na jedną chorobę, czy może są przejawami różnych, istniejących jednocześnie u jednej osoby, chorób czynnościowych, które mają własne metody leczenia. Nie wszystkie objawy można wrzucić do worka pod nazwą FND. Przypominamy również, że w celu postawienia diagnozy FND muszą być spełnione konkretne kryteria. Nie wystarczy, żeby pacjent doświadczał osłabienia, drgawek lub drżenia, żeby otrzymać rozpoznanie FND. Żeby było to możliwe lekarz musi zaobserwować specyficzne cechy kliniczne typowe dla FND. Spójrz na tę stronę, aby uzyskać jasność co do tego, które objawy są potencjalnymi objawami FND, a które nie.
  6. Spróbuj zastanowić się, czy Twoje obawy związane z objawami są nadmiarowe.
    Normalnym i ludzkim jest niepokoić się swoimi objawami lub chcieć je diagnozować. Jeśli jednak stale szukasz zapewnień w związku ze swoimi objawami, możliwe jest, że mierzysz się z zaburzeniem lękowym nazywanym niepokojem o zdrowie. W rzeczywistości nie zdarza się to zbyt często, ale niektóre osoby spędzają dużo czasu na myśleniu o swoich objawach, godzinami szukając ich przyczyn w internecie lub zastanawiając się, jak poważne są. Zastanów się, czy może Ciebie nie dotyczy ten problem. Lęk o zdrowie to okropna dolegliwość, zwłaszcza dlatego, że osobom cierpiącym na tę przypadłość bardzo trudno jest o niej rozmawiać, wiedząc, co mogą pomyśleć inni. Na tej stronie znajduje się zakładka poświęcona lękom o zdrowie zawierająca informacje, które mogą Ci pomóc.