To częste pytanie, które zadają sobie osoby cierpiące na FND…
Możesz być przyzwyczajony do objawów FND w postaci osłabienia kończyn, drżenia lub drgawek, ale w pewnym momencie może pojawić się dodatkowa dolegliwość albo nawrót dawnych objawów w większym nasileniu.
Czy to moment, żeby znów zgłosić się na wizytę lekarską?
Pytanie to jest szczególnie trudne dla osób, które w przeszłości miały złe doświadczenia z konsultacjami lekarskimi.
„Jestem wyjątkowo zmęczony” – „To tylko twoje FND”
„Mam nowe objawy związane z pamięcią” – „To tylko twoje FND”
„Boli mnie brzuch” – „To tylko twoje FND”
Często można odnieść wrażenie, że lekarze nie traktują poważnie nowych problemów u pacjentów ze względu na istniejącą diagnozę choroby przewlekłej. Wiemy o tym z ankiet dotyczących doświadczeń osób z FND.
To nie jest tylko problem pacjentów z FND. Osoby cierpiące na jakąkolwiek przewlekłą chorobę mogą mieć tego rodzaju trudności. W przebiegu chorób takich jak: stwardnienie rozsiane, cukrzyca czy stany lękowe, mogą pojawiać się różne objawy, które czasem ignorowane są i wrzucane do jednego worka z innymi, występującymi od dawna, dolegliwościami. Problem ten nazywany jest „przyćmieniem diagnozy”.
Oto kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić – ale PROSZĘ, skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości:
We will be re-directing you to the University of Edinburgh’s donate page, which enable donations in a secure manner on our behalf. We use donations for keeping the site running and further FND research.